Одеса, 6 ст. В. Фонтану
вул. Івана Франка, 45
Пн.-Пт.: 9:00 - 19:00
Сб.-Нд.: Вихідний
+38 (096) 250-85-85

Що таке пульпіт зуба – клінічна картина, види та причини розвитку

27 Лип 2021
(5з 5на основі 17оцінок)
690

Зуб складається з двох частин: зовнішньої оболонки та внутрішньої частини, яка називається пульпою. Це м’яка тканина, пронизана мережею дрібних капілярів і нервових волокон. Пульпа виконує дуже важливо функцію – відповідає за харчування тканин та їх регенерацію.

При запальному процесі, тобто пульпіті, ці функції порушуються. Однак своєчасне лікування пульпіту в Одесі в клініці Doctor Smile може гарантувати повне відновлення здоров’я зуба.

 

Причини пульпіту

Запалення пульпи вважається однією з найбільш поширених стоматологічних проблем. Приблизно 15% з-поміж всіх звернень до стоматологів пов’язані саме з цим захворюванням.

Серед основних причин розвитку пульпіту:

 • травми зуба;
 • занедбаний карієс;
 • вплив агресивних середовищ;
 • неякісно поставлені пломби;
 • вплив високих і низьких температур;
 • інфікування тканин через кров.

Нерідко пульпіт розвивається внаслідок неякісно виконаних стоматологічних процедур. Особливо небезпечно в цьому відношенні в повному обсязі проведене лікування інфекційних осередків порожнини рота, наприклад, карієсу. Саме з цієї причини нерідко розвивається асептичний або септичний пульпіт.

Потенційну загрозу представляють хронічні захворювання ЛОР-органів: гайморит і тонзиліт.

 

Класифікація пульпіту

Розрізняють дві основні форми захворювання: гострий та хронічний пульпіт. Гострий процес у свою чергу підрозділяється на осередковий та дифузний тип течії. Опишемо особливості кожного виду:

Осередковий пульпіт є початковою стадією запального процесу, оскільки при ньому формується осередок з певною локалізацією. Найчастіше уражається ділянка поблизу каріозної порожнини. Хворого турбують короткочасні напади болю, а зуб різко реагує на будь-який дратівливий чинник.

Гострий дифузний пульпіт протікає набагато важче, оскільки запаленням охоплюється вся пульпа. Пацієнт страждає від сильних болів, які віддають в щелепу, вухо з ураженої сторони. Такий стан триває від 2 до 14 днів і більше, тому якщо вчасно не провести лікування, то дифузний пульпіт перейде в хронічну форму.

Хронічний пульпіт ділиться на чотири види:

 1. Фіброзний тип – це перехідний етап від гострого періоду в хронічну форму.
 2. Гіпертрофічний пульпіт характеризується аномальним розростанням тканини. В результаті формується поліп, який заповнює всю порожнину проблемного зуба. На цій стадії може з’явитися кровоточивість.
 3. Хронічний гангренозний пульпіт – це в більшості випадків результат не вилікуваного фіброзного процесу. На тлі прогресуючого запалення з рота неприємний запах, знижується чутливість через атрофію нервових структур.
 4. Ретроградний хронічний пульпіт загрожує ураженням кісткових тканин щелепи. При цій формі без видалення пульпи неможливо блокувати прогресування процесу.

 

Болісність як основний симптом

При пульпіті будь-якого типу визначальною ознакою є біль. За його характером та інтенсивністю можна зрозуміти, яка саме форма патології у пацієнта.

Так, при гострому перебігу біль часто виникає раптово. Він посилюється уві сні, а дає про себе знати через певні інтервали часу. Зниження інтенсивності болю найчастіше свідчить про перехід гострої фази в хронічну форму.

 

Діагностика

У стоматологічній клініці «Доктор Смайл» працюють справжні професіонали. Тут кожному пацієнту гарантується повноцінне обстеження та лікування будь-якої стоматологічної проблеми.

Діагностика пульпіту ускладнена, оскільки патологія має схожу симптоматику з глибоким карієсом або періодонтитом. Тому з такою серйозною проблемою слід звертатися тільки до стоматолога з досвідом.

Стандартний комплекс діагностичних процедур включає:

 • опитування пацієнта;
 • огляд стоматологом порожнини рота;
 • температурний тест;
 • дослідження із застосуванням спеціального зонда;
 • рентгенографічне дослідження;
 • електроодонтодіагностику.

Тільки на підставі отриманих даних лікар зможе приймати рішення про подальше лікування.

 

Методи лікування пульпіту

Після встановлення діагнозу лікар-стоматолог обирає адекватний метод лікування. При цьому завжди застосовується індивідуальний підхід. Серед основних варіантів в сучасній стоматології використовується:

 • Консервативний метод лікування, який актуальний в гострий період процесу. Запалення усувається комплексом процедур і застосуванням спеціальних препаратів.
 • Ампутаційний вид лікування. Ця радикальна методика проводиться тоді, коли тканини зуба втратили здатність регенерації. Зазвичай такий зуб називають мертвим. Стоматолог повністю видаляє пульпу й проводить її муміфікацію, а потім для збереження жувальної функції встановлюється коронка.

Підсумовуючи, залишається додати, що сучасні методики лікування дозволяють стоматологам успішно лікувати навіть найважчі форми пульпіту. Але багато що залежить від самих пацієнтів. Потрібно пам’ятати, що чим раніше розпочати лікування, тим більше є шансів зберегти зуб.

 

Наскільки стаття була вам корисна:
(5з 5на основі 17оцінок)